• Welcome to the GPAD brand page!

 • Blade

  GPad Blade is a wolf in a sheeps skin. In other words, Blade cannot almost be distinguished from usual longboards without a battery. That has been achieved by the cutting edge technology in the world of batteries. The battery of the GPad Blade has been integrated into the longboards deck. The only things that ruin the image of a regular longboard are the two wheels, in which are the motors and the charging port beneath the board.

  The integration of the battery into the deck has enabled to save the longboard some weight. Weighing only 6.5 kg, the longboard can be easily carried or towed around.

  With a top speed of 30km/h, GPad Blade lets you surprise and overtake other skateboarders with ease. Turn your usual journeys to a friends place, store or work into an enjoyable and healthy experience.

  The skateboard comes with a remote control, which lets you choose between three speed settings, reverse and forward, gas and brake.

  Gallery

  Additional information

  Weight6.5 kg
  Recommended From Age14
  Top Speed (km/h)30
  Maximum Range (km)15
  Max Gradient (%)15
  Maximum Load (kg)120
  Tyre Size (inch)3.5
  Tyre Size (cm)9
  Tyre TypeSolid
  Driving WheelDual
  Motor Power (W)350
  Battery Voltage (V)36
  Battery Amps (A)4
  Battery Capacity (Wh)144
  Battery TypeLi-Po
  Charger Voltage (V)42
  Charger Amperage (A)1.5
  Charging time (h)3
  Rear BrakeElectronic
  Speed Levels3
  Start-From-ZeroYes
  Dimensions Unfolded (cm)940 x 215 x 120
  Net Weight (kg)6.5
  Remote ControlYes
  Top Speed (limited, km/h)30
  BrandGPad

  Variations

  From Critics and Users

  Svan on stiilipuhas, kerge, kompaktne ning ülilihtne kasutada – gaas pidur ja ega seal rohkem polegi. Ahjaa, ekraan kiiruse ja aku näitajatega on ka ning äpp :). Käe otsas kaasavõtmiseks on ta kerge ja kompaktne, sobib hästi ka naisterahvale. Linnas liikumiseks on see väga mugav elektritõuks.
  Liisa
  YE International
  Kuna olen VÄGA palju kokku puutunud Ninebot ES4-dega, siis võrdlen GPad Svan MAXi sellega: Svanil on hea kaalujaotus – nii sisemine kui ka välimine aku asuvad madalal, mis tagab madala raskuskeskme ning seeläbi parema manööverdavuse ja sõidumugavuse. Täiskumm kärgrehvid väiksema velje peal – sellel on suur sõidumugavuse ning põrutamisvastane eelis ES4-ga võrreldes, millel on väga õhuke täiskummrehv. Kärgrehv käitub nö. lisa-amortisaatorina. Lihtne ja mugav kokkuvoltimis mehhanism – tänu heale juhtraua kujule (õhuke disain) on seda ratast väga mugav kaasas kanda, ES4 juhtraud on suhteliselt jäme ja lisaaku on täpselt keskel, pole kätt mitte kuskil hoida.
  Martin
  Tallinna Tehnikaülikool