• Welcome to the GPAD brand page!

 • Evo

  GPad Evo, is an electric longboard, which really stands out in the world of electric skateboards with its value for money. GPad Evo has the same specifications, as do electric longboards, that usually cost 500-1000 euros more.

  It is a power beast for city commute with two powerful 250W brushless hub-motors and a 6.6Ah battery. The top speed is 35 km/h, which will amaze even the biggest longboard enthusiasts. The skateboard has so much torque, that burnouts can be made. The Evo has three speed modes: low, medium and high. The acceleration in high-mode is incredible, you may want to call it ludicrous. Be very cautious when trying full acceleration and breaking in the beginning, because the Evo really has that much power. To tame the high speed, very powerful brakes have been installed to ride without anyone getting hurt. This sheer power can be experienced for about 25 km.

  The skateboard comes with a remote control, which lets you choose between three speed settings, reverse and forward, gas and brake.

  When riding GPad electric skateboard, please wear protective gear and helmet!

  Gallery

  Additional information

  Weight8.5 kg
  Recommended From Age14
  Top Speed (km/h)35
  Maximum Range (km)23
  Max Gradient (%)15
  Maximum Load (kg)120
  Tyre Size (inch)3.5
  Tyre Size (cm)9
  Tyre TypeSolid
  Driving WheelDual
  Motor Power (W)250
  Battery Voltage (V)36
  Battery Amps (A)6.6
  Battery Capacity (Wh)237.6
  Battery TypeLi-ion
  Charger Voltage (V)42
  Charger Amperage (A)1.5
  Charging time (h)4
  Rear BrakeElectronic
  Speed Levels3
  Start-From-ZeroYes
  Dimensions Unfolded (cm)970 x 280 x 150
  Net Weight (kg)8.5
  Remote ControlYes
  Top Speed (limited, km/h)35
  BrandGPad

  Variations

  From Critics and Users

  Svan on stiilipuhas, kerge, kompaktne ning ülilihtne kasutada – gaas pidur ja ega seal rohkem polegi. Ahjaa, ekraan kiiruse ja aku näitajatega on ka ning äpp :). Käe otsas kaasavõtmiseks on ta kerge ja kompaktne, sobib hästi ka naisterahvale. Linnas liikumiseks on see väga mugav elektritõuks.
  Liisa
  YE International
  Kuna olen VÄGA palju kokku puutunud Ninebot ES4-dega, siis võrdlen GPad Svan MAXi sellega: Svanil on hea kaalujaotus – nii sisemine kui ka välimine aku asuvad madalal, mis tagab madala raskuskeskme ning seeläbi parema manööverdavuse ja sõidumugavuse. Täiskumm kärgrehvid väiksema velje peal – sellel on suur sõidumugavuse ning põrutamisvastane eelis ES4-ga võrreldes, millel on väga õhuke täiskummrehv. Kärgrehv käitub nö. lisa-amortisaatorina. Lihtne ja mugav kokkuvoltimis mehhanism – tänu heale juhtraua kujule (õhuke disain) on seda ratast väga mugav kaasas kanda, ES4 juhtraud on suhteliselt jäme ja lisaaku on täpselt keskel, pole kätt mitte kuskil hoida.
  Martin
  Tallinna Tehnikaülikool