• Welcome to the GPAD brand page!

 • Lite Max

  GPad Lite Max is an ideal city scooter for shorter rides – light and durable. It is the bigger version of the best-selling Lite. New 6.5″ wheels are big enough to give a solid grip, and together with front suspension, make riding easy and comfortable. Due to its lightness, Lite Max is a suitable option for people combining riding with public transport or any other transportation. It’s really easy to fold and unfold and carry the scooter while in public transport, office or to higher floors at home. The folding mechanism has been designed to support frequent folding and unfolding.

  Main technical parameters include 250W/24V motor, 6Ah battery, 3 speeds and electronic brake (front), alongside with footbrake. The scooter has cruise control and zero-start option.

  Electric scooter provides an economical way of transport, which in many cases proves to be faster than travelling by bus or car.

  When riding GPad Lite Max, we reccomend wearing helmet at all times!

  Gallery

  Additional information

  Weight9.9 kg
  Gross Weight (kg)12.3
  BrandGPad
  Charger Amperage (A)2
  ColorBlack, Blue
  Charging time (h)3
  Front BrakeElectronic
  Maximum Range (km)15
  Max Gradient (%)10
  Maximum Load (kg)100
  Tyre Size (cm)16
  Tyre Size (inch)6.5
  Tyre TypeSolid
  Motor Power (W)250
  Driving WheelFront
  Battery Voltage (V)24
  Battery Amps (A)6
  Battery Capacity (Wh)144
  Battery TypeLi-ion
  Charger Voltage (V)29.4
  Rear BrakeFootbrake

   

  Handle Max. Height (cm)108
  Cruise ControlYes
  DisplayYes
  AppNo
  Top Speed (km/h)25
  Start-From-ZeroYes
  Front SuspensionYes
  Top Speed (limited, km/h)25
  Rear LightsYes
  Front Lights1 LED bar
  Recommended From Age14
  Dimensions Folded (cm)1135 x 440 x 270
  Dimensions Unfolded (cm)1120 x 440 x 1080
  Handle Height (cm)108
  Net Weight (kg)9.9
  Foldable HandleNo
  Remote ControlNo
  Bluetooth SpeakersNo
  USBNo
  Speed Levels3

   

  Variations

  From Critics and Users

  Svan on stiilipuhas, kerge, kompaktne ning ülilihtne kasutada – gaas pidur ja ega seal rohkem polegi. Ahjaa, ekraan kiiruse ja aku näitajatega on ka ning äpp :). Käe otsas kaasavõtmiseks on ta kerge ja kompaktne, sobib hästi ka naisterahvale. Linnas liikumiseks on see väga mugav elektritõuks.
  Liisa
  YE International
  Kuna olen VÄGA palju kokku puutunud Ninebot ES4-dega, siis võrdlen GPad Svan MAXi sellega: Svanil on hea kaalujaotus – nii sisemine kui ka välimine aku asuvad madalal, mis tagab madala raskuskeskme ning seeläbi parema manööverdavuse ja sõidumugavuse. Täiskumm kärgrehvid väiksema velje peal – sellel on suur sõidumugavuse ning põrutamisvastane eelis ES4-ga võrreldes, millel on väga õhuke täiskummrehv. Kärgrehv käitub nö. lisa-amortisaatorina. Lihtne ja mugav kokkuvoltimis mehhanism – tänu heale juhtraua kujule (õhuke disain) on seda ratast väga mugav kaasas kanda, ES4 juhtraud on suhteliselt jäme ja lisaaku on täpselt keskel, pole kätt mitte kuskil hoida.
  Martin
  Tallinna Tehnikaülikool