• Welcome to the GPAD brand page!

 • 8R

  GPad 8R is a powerful model with wider frame (70cm) ja two times thicker wheels than usual. Wheels are sized 8.5 inch, which truly allows it to be compared to a Hummer. The balance point on 8R has designed to be really close to the ground, which makes it easier to hold balance.On top of that, motors with net output of 400 watts allows the user to cover ground there, where noone has ever gone before with a hoverboard.

  The frame, which holds everything together, has been built from strong metals, which gives it a more rigid feeling that usual and allows a more extreme approach. Ofcourse amenities like Bluetooth speakers and remote control are still include with it.

  NB: The lights shown on pictures are actually located only on the front side. Red lights act as reflectors.

  Gallery

  Additional information

  Weight15.5 kg
  Charging time (h)2.5
  Charger Amperage (A)2
  Maximum Range (km)12
  Max Gradient (%)10
  Maximum Load (kg)120
  Rider Min. Weight (kg)25
  Tyre Size (inch)8.5
  Tyre Size (cm)21
  Tyre TypeSolid
  Driving WheelDual
  Motor Power (W)350
  Battery Voltage (V)36
  Battery Amps (A)4
  Battery Capacity (Wh)144
  Top Speed (km/h)12
  Battery TypeLi-ion

   

  Top Speed (limited, km/h)12
  ColorBlack
  Front BrakeElectronic
  Rear BrakeElectronic
  Front Lights2 LED bars
  Rear LightsNo
  Speed Levels2
  Dimensions Unfolded (cm)700 x 240 x 216
  Gross Weight (kg)13
  Net Weight (kg)15.5
  Remote ControlYes
  Bluetooth SpeakersYes
  AppNo
  Recommended From Age8
  Charger Voltage (V)42
  BrandGPad

   

  Variations

  From Critics and Users

  Svan on stiilipuhas, kerge, kompaktne ning ülilihtne kasutada – gaas pidur ja ega seal rohkem polegi. Ahjaa, ekraan kiiruse ja aku näitajatega on ka ning äpp :). Käe otsas kaasavõtmiseks on ta kerge ja kompaktne, sobib hästi ka naisterahvale. Linnas liikumiseks on see väga mugav elektritõuks.
  Liisa
  YE International
  Kuna olen VÄGA palju kokku puutunud Ninebot ES4-dega, siis võrdlen GPad Svan MAXi sellega: Svanil on hea kaalujaotus – nii sisemine kui ka välimine aku asuvad madalal, mis tagab madala raskuskeskme ning seeläbi parema manööverdavuse ja sõidumugavuse. Täiskumm kärgrehvid väiksema velje peal – sellel on suur sõidumugavuse ning põrutamisvastane eelis ES4-ga võrreldes, millel on väga õhuke täiskummrehv. Kärgrehv käitub nö. lisa-amortisaatorina. Lihtne ja mugav kokkuvoltimis mehhanism – tänu heale juhtraua kujule (õhuke disain) on seda ratast väga mugav kaasas kanda, ES4 juhtraud on suhteliselt jäme ja lisaaku on täpselt keskel, pole kätt mitte kuskil hoida.
  Martin
  Tallinna Tehnikaülikool