• Welcome to the GPAD brand page!

 • F3 Max

  When in life you need a superhero, that’s when you call the GPad F3 Max. Its nothing but inhumanly fast, powerful and also dangerously addictive electric scooter. As some may say, it’s not even a scooter, more likely a space shuttle or a rocket that will blast you off this planet. It features maybe the biggest, 11-inch wheels with the dual drive mode powerful as 2x2500W. The 30Ah battery can take you up to 100km far, so no need to charge it daily, maybe just weekly could work! When talking about the biggest and fastest electric scooter there is, it definitely has all the needed suspension and hydraulic brake system, to hold you from any inconvenient surprises while riding. Because safety, comes always first! Despite being one of the biggest scooters, the handlebar still folds and so does the machine. So, when in need to hide it from your parents or wife, just fold it and hide it!

  When riding GPad F3 Max, we recommend wearing full protective gear.

  Gallery

  Additional information

  Weight41 kg
  Rear BrakeDisc
  Battery Voltage (V)60
  Tyre TypeAirtube
  Front BrakeDisc
  Top Speed (km/h)100
  Motor Power (W)2500
  Battery Capacity (Wh)1800
  Battery TypeLi-ion
  Charger Voltage (V)67.2
  Driving WheelDual
  Charger Amperage (A)2
  Charging time (h)15
  Top Speed (limited, km/h)100
  Maximum Range (km)100
  Max Gradient (%)30
  Recommended From Age14
  Tyre Size (inch)11
  Tyre Size (cm)27.94
  Net Weight (kg)41
  Battery Amps (A)30
  AppNo
  Rear Lights4 LED lights
  Front Lights1 LED light
  Dimensions Unfolded (cm)1350 x 640 x 1110
  Dimensions Folded (cm)1390 x 275 x 635
  Start-From-ZeroYes
  Front SuspensionYes
  Bluetooth SpeakersNo
  Rear SuspensionYes
  DisplayYes
  USBYes
  Handle Height (cm)82
  Foldable HandleYes
  Speed Levels3
  Handle Max. Height (cm)105
  Gross Weight (kg)48
  Maximum Load (kg)120
  BrandGPad

  Variations

  From Critics and Users

  Svan on stiilipuhas, kerge, kompaktne ning ülilihtne kasutada – gaas pidur ja ega seal rohkem polegi. Ahjaa, ekraan kiiruse ja aku näitajatega on ka ning äpp :). Käe otsas kaasavõtmiseks on ta kerge ja kompaktne, sobib hästi ka naisterahvale. Linnas liikumiseks on see väga mugav elektritõuks.
  Liisa
  YE International
  Kuna olen VÄGA palju kokku puutunud Ninebot ES4-dega, siis võrdlen GPad Svan MAXi sellega: Svanil on hea kaalujaotus – nii sisemine kui ka välimine aku asuvad madalal, mis tagab madala raskuskeskme ning seeläbi parema manööverdavuse ja sõidumugavuse. Täiskumm kärgrehvid väiksema velje peal – sellel on suur sõidumugavuse ning põrutamisvastane eelis ES4-ga võrreldes, millel on väga õhuke täiskummrehv. Kärgrehv käitub nö. lisa-amortisaatorina. Lihtne ja mugav kokkuvoltimis mehhanism – tänu heale juhtraua kujule (õhuke disain) on seda ratast väga mugav kaasas kanda, ES4 juhtraud on suhteliselt jäme ja lisaaku on täpselt keskel, pole kätt mitte kuskil hoida.
  Martin
  Tallinna Tehnikaülikool