• Welcome to the GPAD brand page!

 • Svan Max

  The GPad Svan Max is a beauty of its own. Standing out from the crowd like a shining star, it has the sleekest look of them all. But don’t let yourself be fooled by its looks! The GPad Svan Max might be a smalle scooter, but it has a heart of big one. 8” wheelbase can take you wherever you desire. Extend the maximum range with an additional 5Ah battery pack and drive it maybe even to the end of the world? When in need of a lighter version, just remove the extra battery and store it in your backpack or closet. Svan also features a folding system which makes folding and storage quick and easy. Does driving at nighttime seem to be a problem? Not anymore! The Svan also has a powerful LED light integrated into the handlebar. To top it all off, GPad Svan Max has the so-called “life-time” lasting tyres – the honeycomb tyres. Forget flat tyres and just cruise away with the Svan.

  When riding with GPad Svan Max, we recommend wearing helmet all times!

  Gallery

  Additional information

  Weight 14 kg
  Top Speed (km/h) 25
  Dimensions Folded (cm) 1000 x 440 x 465
  Brand GPad
  Battery Voltage (V) 36
  Max Gradient (%) 12
  Maximum Load (kg) 100
  Tyre Size (inch) 8
  Tyre Size (cm) 20
  Tyre Type Honeycomb
  Driving Wheel Single
  Rear Brake Footbrake
  Motor Power (W) 350
  Battery Amps (A) 13
  Battery Capacity (Wh) 468
  Battery Type Li-ion
  Charger Voltage (V) 42
  Charger Amperage (A) 2
  Charging time (h) 4
  Front Brake Electronic
  Maximum Range (km) 40
  Top Speed (limited, km/h) 25
  Dimensions Unfolded (cm) 1000 x 440 x 1185
  Foldable Handle No
  Handle Max. Height (cm) 118
  Front Lights 2 LED light
  Rear Lights 1 LED light
  Speed Levels 3
  Cruise Control Yes
  Start-From-Zero Yes
  Gross Weight (kg) 17.4
  Front Suspension Yes
  Net Weight (kg) 14
  Remote Control No
  Bluetooth Speakers No
  Display Yes
  App Yes
  Recommended From Age 14
  Handle Height (cm) 118
  Color Black, Blue, Red, White

  Variations

  From Critics and Users

  Svan on stiilipuhas, kerge, kompaktne ning ülilihtne kasutada – gaas pidur ja ega seal rohkem polegi. Ahjaa, ekraan kiiruse ja aku näitajatega on ka ning äpp :). Käe otsas kaasavõtmiseks on ta kerge ja kompaktne, sobib hästi ka naisterahvale. Linnas liikumiseks on see väga mugav elektritõuks.
  Liisa
  YE International
  Kuna olen VÄGA palju kokku puutunud Ninebot ES4-dega, siis võrdlen GPad Svan MAXi sellega: Svanil on hea kaalujaotus – nii sisemine kui ka välimine aku asuvad madalal, mis tagab madala raskuskeskme ning seeläbi parema manööverdavuse ja sõidumugavuse. Täiskumm kärgrehvid väiksema velje peal – sellel on suur sõidumugavuse ning põrutamisvastane eelis ES4-ga võrreldes, millel on väga õhuke täiskummrehv. Kärgrehv käitub nö. lisa-amortisaatorina. Lihtne ja mugav kokkuvoltimis mehhanism – tänu heale juhtraua kujule (õhuke disain) on seda ratast väga mugav kaasas kanda, ES4 juhtraud on suhteliselt jäme ja lisaaku on täpselt keskel, pole kätt mitte kuskil hoida.
  Martin
  Tallinna Tehnikaülikool